Kommentar om avtalet mellan SEKO och Almega

Avtalsuppgörelsen centralt för branschen i korthet:

  • Grundanställningsformen på avtalsområdet ska vara tillsvidareanställning på heltid.
  • Alla typer av timanställningar betraktas som allmän visstidsanställning. Det innebär att man inte kan varva vikariat och allmän visstid, utan tiden räknas ihop i en kvot. Efter 225 dagar uppnår man förtur till återanställning och fast anställning.
  • Alla timanställdas löner på hela avtalsområdet höjs från ingångslön till genomsnittlig lön för respektive yrkesgrupp på varje företag. Vid sen utläggning och ändring av turer så höjs timlönen med 6%.
  • Lönehöjningen för 2014 minskas med 0,15 % mot tidigare avtal.

Det innebär för våra medlemmar att vi för en prislapp motsvarande 25 – 35 :- i månaden ,ur 2014 års lönepott, slipper utsättas för ”Veoliamodellen” och tvingas gå från tillsvidareanställningar till SMS-anställningar som timanställda när vi upphandlas 2016. Det blir inte längre lönsamt för en arbetsgivare att ersätta fast anställda med timanställda. Dessutom fastslås en gång för alla att heltid är normen vilket är en stor seger.

Avtalsuppgörelsen lokalt för Veolia/Öresundståg i korthet:

  • Deltidsanställningarna begränsas till 5 procent av antalet produktionstimmar.
  • Timanställningarna begränsas till 5 procent av antalet produktionstimmar.
  • SEKO och Veolia ska tillsammans konstruera arbetsscheman för att uppnå hög effektivitet..  
  •  
  • Det här innebär att ingen kommer att tvingas ner på deltid eller timanställning på Öresundståg. Inga avsteg har gjorts från det lokala arbetstidsavtalet för att uppnå detta. Självklart kan det sen göras avsteg i lokala turlisteförhandlingar ungefär som på Stockholmståg. Veolia har fått backa fullt ut här.

 

Avtalet mellan SEKO och Almega

%d bloggare gillar detta: